Maden Suyu Mu , Soda Mı?

Bu iki kelime günlük kullanımda sıkça karıştırılmaktadır. Maden suyu ve soda farkı nedir, bakalım…

Maden suyu ; yer altı sularından elde edilmiş , içinde çözünmüş mineral tuzları , elementler  ve gaz içeren doğal kaynak sularıdır.

Soda; içilebilir su içerisine eklenen karbondioksit gazı eklenmesi sonucu oluşur. Mineraller  eser miktarda vardır. 

Maden suyunu en basit anlamda  mineralli su olarak tanımlayabiliriz. Fakat farklı markaların maden sularının mineral yoğunlukları birbirinden farklı olabilir.

Litrede  500 mg’dan daha az mineral içerenlere “düşük mineralli “ , Litrede 1500 mg’dan fazla mineral içerenlere de ”yüksek mineralli “ maden suyu denilmektedir.

Sağlıklı bireyler için günde 2 en fazla 500 – 600 cc içilmelidir. Özellikle yeterince su içmiyorsanız günde 1 şişeden fazla maden suyu içmeyiniz.

Ayrıca her markanın ve kaynak suyunun  içindeki sodyum oranı birbirinden farklıdır, eğer yüksek tansiyon veya böbrek hastası iseniz maden suyu size uygun değildir. Tüketilmesini önermem.

Sıklıkla ödem problemi yaşıyorsanız, bol su içip günde maximum 1 küçük şişeden ( total 200 cc) fazla maden suyu içemeyiniz. Ayrıca maden suyu satın alırken sodyum oranlarını kıyaslayarak düşük sodyumlu olanları tercih edebilirsiniz.

Düşük tansiyonlu kişiler , ani tansiyon düşüklüklerinde günde 1 veya 2 şişe doğal maden suyu içilebilir.

Diyetisyen Zeynep ÇAPAY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir