Güne Sağlıklı ve Enerjik Başlamak İçin Etkili 7 Tavsiye

Kış döneminde havanın soğuması ve geç saatte güneşin doğması ile sabahları yorgun ve düşük enerji ile uyanıyorsanız işte size birkaç tüyo;

  • Sabah yorgunluğunuz ve halsizliğiniz vitamin eksikliği yüzünden olabilir. Uzun süredir şiddetli yorgunluk ve düşük enerji ile uyanıyorsanız öncelikle kan tahlili ile vitamin seviyelerinizi kontrol ettirin. Özellikle D vitamini, B12 vitamini ve demir eksikliği yüzünden olabilir.
  • Sabah ılık su içerek güne başlayın. Sabah ılık su içine 8-10 damla limonlu su içerek başlayın. Eğer mide hassasiyetiniz yoksa limon yerine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi de ekleyebilirsiniz. Bağırsaklarınızı çalışmasına ve yedikleriniz daha kolay sindirmenize yardımcı olacaktır.
  • Sabahları odanızın penceresini açıp, 5 ila 10 dk esneme hareketleri yapın. Basit esneme hareketleri veya sabah yogası vücudunuzun açılmasını sağlar, kan dolaşımınızı hızlandırır. Youtube üzerinden 5 veya 10 dakikalık sabah yogası esneme hareketleri yapabilirsiniz. Uyguladıktan sonra farklı göreceksiniz.
  • Hafif bir kahvaltı ile güne başlayın. Hamur işi, beyaz ekmek, poğaça gibi yiyecekler enerji seviyenizi düşürür. Güne yorgun başlamanıza neden olur. Yumurta, 1 dilim tam tahıllı ekmek, avokado ,ceviz, zeytin gibi sağlıklı yağlar eklemek , taze yeşillikler veya şekersiz yulaf ile yapılmış basit bir kahvaltı yapmak sizi ağırlaştırmaz.
  • Yoğun çalışacağınız günler kahvaltı sonrası C vitamini kullanın.-
  • Soğuk havalarda evden dışarı çıkmadan önce ağzınıza 1 adet tane karanfil atın. Karanfilin antiviral – antifungal etkisi yüksektir ve iyi bir antioksidan kaynağıdır.
  • Akşam 19:30dan sonra yemek ve atıştırma yapmayın. Akşam geç ve ağır yemek yemek sabah daha yorgun uyanmanıza neden olacaktır.

DİYETİSYEN ZEYNEP ÇAPAY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir