En Sağlıklı Şeker Alternatifi Hangisi?

Tatlı yemek herkesi mutlu eden bir şey olsa gerek. Atasözlerimiz de bile var; “tatlı yiyelim tatlı konuşalım”. Ama şekerin sakıncalı olduğunu biliyoruz artık. Peki sağlıklı şeker diye bir şey var mı?

2009 yılında şekere alternatif ürünlerin antioksidan seviyelerini inceleyen bir çalışmada ;

Pancar şekeri, akçaağaç şurubu, agave şurubu, pekmez, bal, hurma şekeri, mısır şurubu ve esmer şeker kıyaslanmış. Hangisi daha faydalı diye araştırılmış.

Bu kıyaslanan doğal şeker gruplarında en faydalı ve en yüksek antioksidana sahip şeker türü HURMA ŞEKERİ olduğu anlaşılmış. İkinci sırada ise DOĞAL PEKMEZ geliyor. Fakat pekmez yüksek ısılarda kullanılmaması gerekiyor. Bu yüzden hurma şekeri daha iyi bir alternatifi olabilir. Özellikle Arap Ülkelerinde hurmanın kurutularak toz haline getirilmiş şekeri satılıyor. Ülkemizde nadiren gördüğümüz bu yapıdaki şekeri görürseniz mutlaka alın ve tatlılarınızda doğal şeker olarak kullanın derim.

Evde hurma şekerini de püre şeklinde kendiniz yapabilirsiniz.

Ev Yapımı Hurma Şekeri- Püresi :

15 adet hurmayı 30 dk ılık suda bekletin ve daha sonra çekirdeklerini çıkarın. Kabuklarını soyun. Blendere attığınız hurmaların üzerine 1 türk kahvesi fincanı kadar su ekleyin. İyice pürüzsüz püre haline gelene kadar blenderda parçalayın. Püre veya marmelat kıvamına gelen hurma püresini kavonoza boşaltın ve buzdolabınızda saklayın.

Tatlılarınızı- keklerinizi  yaparken 2 veya 3 çorba kaşığı şeker yerine ekleyin.

DİYETİSYEN ZEYNEP ÇAPAY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir