EGZERSİZ YAPMAK

Egzersiz; düzenli ve tekrarlı olarak yapılan fiziksel aktivite olarak tanımlanabilir. Egzersizin çeşidi, süresi, yoğunluğu; yaş, cinsiyet ve fiziksel sağlık durumuna göre değişkenlik gösterebilir.

Haftada Kaç Gün Egzersiz Yapmalıyız?

“Alışkanlık Olsun” tablosunda düzenli olarak en az haftada 3 gün egzersiz yapmak önerilmektedir. Fakat bu egzersizin şekli, süresi kişilere ve yaşa ve fiziksel sağlık durumuna gör değişkenlik gösterebilir Egzersizin alışkanlık olması için belli bir düzende ve tekrarda yapılması gerekmektedir.

Sağlık Otoriteleri Ne Öneriyor?

SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE FİZİKSEL AKTİVİTE REHBERİNE GÖRE YETİŞKİNLER

• Haftada en az 150 dakika orta aerobik egzersiz( yürüme, koşma, bisiklet, kayak, dans, yüzme gibi..)
• İdeal olarak Haftada 3-4 kez , 30-60 dakikalık orta şiddette fiziksel aktivite yapmalıdır(1).

AMERİKAN KALP VAKFI VE DİĞER SAĞLIK OTORİTELERİNE GÖRE YETİŞKİNLER;

• Haftada en az 150 dakika orta yoğunluklu aerobik egzersiz( yürüme, koşma, bisiklet, kayak, dans, yüzme gibi..) veya haftada 75 dakika kuvvetli aerobik aktivite yapmalıdır.
• Haftada en az 2 gün kuvvet ve direnç egzersizleri eklenmelidir.
• Daha fazla fayda sağlamak için haftada en az 300 dakika(5 saat ) daha aktif olmaya çalışın.
• Egzersiz süresi ve yoğunluğunu kademeli olarak arttırın(2,3,4).

Günde 10 Bin Adım Atmak Egzersiz Sayılır Mı?

Günlük adım sayımızın artması sağlığımız için ve hastalıklara karşı korunmada oldukça önemlidir. Fakat 10 bin adım sayısını her gün yaptığımız rutin günlük aktiviteler olarak düşünürsek ( işten eve yürüyerek gitmek, ev – bahçe işleri, alış veriş yapmak, merdiven kullanmak gibi…) bu adım sayılarını egzersiz yapmış gibi düşünemeyiz. Eğer gün içerisinde aerobik egzersiz de yaparak ( yürüme, koşma, bisiklet, kayak, dans, yüzme gibi..) 10 bin adıma ulaştıysanız uygulama içinde “fiziksel aktivite yaptım” sekmesine tick atabilirsiniz.

 

SAĞLIKLI YAŞAM ALIŞKANLIK OLSUN…

Diyetisyen Zeynep Çapay